Ważne pytania

W jaki sposób zaoszczędzić na zakupach oprogramowania ?

Wysokie ceny oprogramowania są wynikiem  praktyk monopolistycznych producenta oprogramowania. Celem monopolisty jest maksymalizacja zysków, a nie rozwój oprogramowania. Znany pakiet biurowy i system operacyjny  zdominował zupełnie rynek komputerów osobistych i stara się zdominować rynek serwerów sieciowych.
Na szczęście sytuacja ta ostatnio zaczyna się zmieniać.
Bardzo prężnie rozwija się system darmowego oprogramowania Open Source. Firmy zamiast drogich płatnych, zaczynają wybierać  bezpłatne serwery plików i aplikacji. Na tego typu oprogramowaniu działa już ponad połowa światowych serwisów WWW i serwerów pocztowych. W większości firm zamiast płatnego oprogramowania  można zastosować właśnie to bezpłatne oprogramowanie Open Source.
Ceny płatnego systemu operacyjnego serwera plików wraz z serwerem poczty oraz licencją dla kilkudziesięciu użytkowników sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych.  Z oprogramowania Open Source możecie Państwo korzystać za darmo, my zaś damy Wam gwarancje jego poprawnego działania.

Dlaczego outsourcing zamiast własnego pracownika?

Z powodu:
  • oszczędności - nie ponosicie Państwo kosztów kadrowych: ubezpieczeń pracowniczych, należnych urlopów, obowiązku stworzenia dla niego przestrzeni pracy i dostarczenia sprzętu; unikacie również ryzyka związanego z jego nagłą nieobecnością np. chorobą czy rotacją zatrudnianych na stanowisku IT pracowników
  • wygody - Państwa zlecenie - nasza odpowiedzialność za terminowe, szybkie, prawidłowe wykonanie pracy
  • bezpieczeństwa - nasz doświadczony zespół składający się ze specjalistów z różnych dziedzin świata informatyki, zarządzany przez  osobę z długoletnim stażem w branży, pozwala zapewnić Państwu szybkie zdiagnozowanie problemu i korzystanie z wiedzy wielu fachowców, a nie jednego pracownika

Czy sprawdzacie Państwo czy w Waszej sieci komputerowej nie ma/nie było włamania?

Słyszymy w radio i telewizji o włamaniach komputerowych, utracie danych, atakach na serwisy firmowe, wycieku ważnych informacji i zakładamy, że problem nas nie dotyczy...
Sądzimy, że jeśli posiadamy najnowszy program Internet Security (antywirus, firewall, antyspyware i antyrootkit) znanego producenta to jesteśmy bezpieczni. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. Ograniczamy tylko niebezpieczeństwo włamania do naszej sieci.
Programy antywirusowe co prawda rozpoznają znane wirusy. Jednak hakerzy również je bardzo dobrze znają - testują przecież na tych oprogramowaniach swoje własne wirusy zanim je wypuszczą w świat. Czas, który jest potrzebny do przygotowania nowych definicji antywirusowych  i upowszechnienie ich użytkownikom programów upływa, a wirus się szerzy po całym internecie atakując kolejne komputery.
Kto zatem wykrywa nowe wirusy ???
Administratorzy sieci komputerowych monitorujący ruch w obrębie własnej sieci przy pomocy systemów IDS (Intrusion Detection System). Specjaliści do spraw bezpieczeństwa badają anomalie w pakietach wysyłanych pomiędzy komputerami, zwiększony poziom ruchu, spowolnienie  działania komputera, nieprawidłowe funkcjonowanie aplikacji. W przypadku podejrzenia o włamanie blokują komunikację obcej aplikacji z internetem, usuwają wirusa i wysyłają ją do ośrodków badawczych firm antywirusowych.
Bezpieczne są tylko komputery chronione przez aktywne systemy wykrywania włamań monitorowane i zarządzane przez administratorów sieci komputerowych.

Kiedy oprogramowanie jest uznawane za legalne?

Dużo się ostatnio mówi o legalności oprogramowania, mało kto jednak wie co to naprawdę oznacza. Czy posiadamy wszystkie dowody zakupu oprogramowania razem z nośnikami i licencjami zgromadzone w jednym miejscu,  które jest w szczególny sposób chronione? Czy słowa: LICENCJA, OEM, BOX, UPGRADE, AKTYWACJA, OPEN SOURCE są dla każdego jasne? Osobą odpowiedzialną za legalność oprogramowania w firmie jest szef.
Kontrole przeprowadzane są przez Bussiness Software Alliance, prokuratora i policję  najczęściej na podstawie DONOSÓW byłych pracowników. Audyt legalności oprogramowania przeprowadzony przez naszą firmę może rozwiać wszelkie Państwa wątpliwości na temat legalności oprogramowania.

Czy  poczta elektroniczna, dokumenty na Pulpicie, programy księgowe są archiwizowane?

Komputery są zawodnymi urządzeniami, w których najważniejszą cechą jest prędkość, stabilność i dostęp do danych. Zapisujemy na nich mnóstwo istotnych informacji. Nie myślimy wtedy nad ich ulotnością. Bez względu jak bardzo staramy się zabezpieczyć urządzenia, awarie zdarzają się. Uderzają w najmniej spodziewanym momencie. Najczęstszym przypadkiem utraty danych jest  awaria dysku twardego, kradzież laptopa lub błąd informatyka. Wszystkie nasze mejle i dokumenty są w takiej sytuacji bezpowrotnie stracone - kilka lat  efektów naszej pracy może zniknąć w jednej chwili.
Dla zabezpieczenia Państwa dokumentacji wystarczy tylko przemyślany i centralnie kontrolowany system archiwizacji danych, który obejmie wszystkie komputery i serwery w firmie.  Czy posiadają Państwo taki system? Czy poufne dane na Waszych laptopach są szyfrowane? Zapraszamy!

Czy znacie Państwo w wystarczającym stopniu swój komputer?

Wielokrotnie tracimy mnóstwo czasu na wykonanie na komputerze zdawałoby się prostej operacji. Robimy „ręcznie” spis treści w Wordzie, formatujemy „ręcznie” dokument nad którym pracowało kilka osób,  jednym słowem tracimy sporo czasu z powodu naszej niewiedzy. Pomożemy Państwu zaoszczędzić ten czas wprowadzając regularne szkolenia dla pracowników.